narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Czy rodzeństwo to przekleństwo? PDF Drukuj Email

24.11.2014

 

Plusy i minusy posiadania rodzeństwa

 

Wszyscy, którzy mają rodzeństwo, mogą przyznać, że jego posiadanie bywa uciążliwe. A czasami nawet bardzo...

Brat i siostra bywają nieznośni i niezależnie od wieku potrafią zdenerwować tak samo. Każdy czasem czuje, jak cierpliwość go powoli opuszcza... A jak dodać do tego wszystkiego irytujące rodzeństwo, to już koniec świata.

Prawie w każdym rodzeństwie dochodzi do konfliktów. Podam wam trzy kroki, które prowadzą od pokoju do wojny: Zaczyna się głupia dyskusja np. kto powinien dziś zmyć naczynia. Ty zawsze, ty nigdy... Pierwsze oznaki burzy. Wybucha bitwa, czasem z błahego powodu a wtedy... ratuj się kto może! Moja rada: nie bój się pierwszy wyciągnąć ręki na zgodę. Przecież o wiele przyjemniej żyje się bez sporów.

Ale czy zawsze to same problemy? Patrząc na to z innej perspektywy wypada stwierdzić, że czasem bracia i siostry umilają nam życie, jak nikt inny. Są sposobem na nudę, lekarstwem na troski i wspaniałymi kompanami zabaw. Zanim rozpętasz burzę, pomyśl, że rodzeństwo jest niezastąpione na przykład przy wspólnym oglądaniu nudnego programu w TV. A wszystko po to, aby nie pomagać przy sprzątaniu. Rodzeństwo przydaje się też przy robieniu superwielkiej pizzy z dodatkami (przy okazji, rada: dodaj wszystko, co jest w lodówce). Wspólna zabawa pomaga też znieść trudy długiej podróży. Ale najbardziej nasi braci i siostry przydają się w stawianiu czoła rozgniewanym rodzicom. Ich wsparcie jest wtedy nie do przecenienia!

Każdy, kto ma brata lub siostrę myśli czasem, że rodzice faworyzują  jedno z dzieci. Nie zawsze musi to być prawda. Rodzice starają się przecież jak najlepiej was zrozumieć i robią to mając na uwadze wasz indywidualny charakter.

Jeśli jesteś jedynakiem/jedynaczką na pewno wiesz, że wiele "bitew" z rodzicami musisz stoczyć w pojedynkę. Oczywiście możesz liczyć na ich wsparcie, ale to nie jest to samo, co pomoc brata czy siostry, którzy są bliżsi ci wiekiem i spojrzeniem na świat.

Ale brak rodzeństwa ma też i swoje dobre strony. Na przykład nie musisz z nikim dzielić ulubionych zabawek czy otrzymanych słodyczy.

Podsumowując, rodzeństwo to nie tylko same problemy. Można się wiele od niego nauczyć. Razem z braćmi, siostrami i rodzicami tworzymy niesamowitą wspólnotę osób - rodzinę. Rodzice zawsze będę kochać nas takimi, jakimi jesteśmy i bardzo im za to dziękuję.

Zuzanna Krakowska


 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież