narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Moja refleksja PDF Drukuj Email

10.04.2014

Tak francuski artysta z początków XX w. wyobrażał sobie naukę w szkole XXI wieku. Źródło: Wikipedia

 

"Świat przestał być stały. I stały już nie będzie".


Jak zauważył jeden z bohaterów powieści "Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego: "Świat przestał być stały. I stały już nie będzie". Doświadczamy tego niemal codziennie. Jedne zawody np. krawca. szewca znikają na naszych oczach a w ich miejsce powstają nowe np. grafik komputerowy czy telemarketer.

Życie współczesnego człowieka z pewnością nie przypomina życia ludzi sprzed stu lat. Nawet pokolenie naszych rodziców znało zupełnie inny świat. W dzisiejszych czasach potrafimy porozmawiać bez przeszkód z osobą na drugim końcu świata a dotrzeć do niej możemy w kilka godzin. Nowoczesne technologie dają nam prawie nieograniczone możliwości, o których kiedyś ludziom się nawet nie śniło. Zmiany nie dotyczą tylko techniki. Ewoluuje także język, którym się posługujemy. Nasze obyczaje, tempo życia ulegają ciągłym zmianom. Rewolucja, jaką dały nam komputery i Internet sprawiła, że nowe zawody pojawiają się nie co kilkadziesiąt lat, ale co kilka miesięcy. Trendy zmieniają się w mgnieniu oka i nawet wielu młodym osobom trudno za tym nadążyć.

Więc jak to jest z tym światem? Z pewnością nie można nazwać go "stałym". Ale czy kiedykolwiek był stały? Nie sądzę. Choć z pewnością wcześniej  zmiany następowały wolniej. Nasuwa się jednak pytanie: co możemy zrobić wobec tak szybkiego tempa życia? Jedna z możliwych odpowiedzi brzmi: przystosować się. Ale czy zawsze warto?...

Natalia Słowik

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież