narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Czy warto czytać szkolne lektury? PDF Drukuj Email

07.02.2014

 

 

Który z bohaterów literackich pomógł mi odkryć cząstkę prawdy o sobie i świecie? Dlaczego?

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bohaterzy literaccy są w stanie zostawić ślad w naszym życiu.

Czy pamiętacie Małego Księcia i jego Różę z książki Antoine'a de Saint Exupery'ego? Pamiętacie te naiwne prośby o rysunek baranka? Już wtedy Mały Książę uczył nas,  jak sobie radzić z problemami, bo przecież wystarczyło narysować baranka w pudełku. Tak samo było, gdy wędrował po planetach. Poznał wówczas m.in.  Bankiera i Pijaka. Już wtedy zauważył, że na świecie jest zło i należy mu się przeciwstawiać. A kiedy Mały Książę zaczyna wątpić w Różę... - co wtedy? Wtedy uświadamia sobie, że:  "… ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół...".

Może wydaje wam się to dziecinne, że ktoś wspomina o Małym Księciu, ale ta prosta pozornie książka, kryje w sobie ukryte prawdy. Jeżeli w to wątpicie, to zajrzyjcie na pierwszą jej stronę. Po co? Bo autor umieścił tam nietypową dedykację, w której przeprasza wszystkie dzieci za to, że dedykuje ją osobie dorosłej. Już samo to skłania do refleksji, nie sądzicie?

Tak więc odpowiadając na pytanie: który z bohaterów literackich pomógł mi odkryć cząstkę prawdy o sobie i świecie, zdecydowanie stwierdzam, że Mały Książę! Dlaczego? Właśnie dlatego, że to on miał problemy, które ma wielu z nas: niemożność odnalezienia się w rzeczywistym świecie dorosłych i walka o przyjaciół, którzy są wspaniali.

Mały Książę nauczył mnie, że należy walczyć i przezwyciężać przeciwności losu. Nigdy nie należy się poddawać! Właśnie dzięki temu małemu chłopcu i jego baśniowej opowieści zrozumiałam, że "Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś..." .

 

A.R.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież