narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Na rozdrożu PDF Drukuj Email

03.12.2013

 

 

Czy warto "odgapiać się" od starożytnych Greków?

 

W dzisiejszych czasach człowiek staje się coraz bardziej leniwy.  Szuka łatwych i szybkich rozwiązań w wyniku czego często przestaje samodzielnie myśleć. Jednym z przejawów tego zjawiska jest powszechne „odgapianie”  polegające na bezkrytycznym kopiowaniu dostępnych w Internecie materiałów. Skrajną postacią są napisane niesamodzielnie prace magisterskie a nawet doktorskie!

Czy zatem warto pójść dalej i „skopiować ” to, co o życiu powiedzieli starożytni Grecy? Zastanówmy się przez chwilę, czy mają oni rację?

 

„Dla starożytnych Greków najważniejszą normą etyczną  było poczucie właściwej miary – sofrozyne (tj. złotego środka, zdrowego rozsądku, umiaru, powściągliwości).

Dlatego potępiali i zwalczali hybris, tj. brak umiarkowania, nadmiar, pychę, arogancję”. (Wyczytane w:  Kapuściński R., Lapidarium VI, Warszawa 2007 s. 43.)

 

Jedną z możliwości zastosowania zasady umiaru jest podział doby na trzy równe części (8 godzin poświęcamy na sen, 8 na pracę i 8 na wypoczynek). Można by przypuszczać, że taki tryb życia pozwoliłby na zdobycie więcej czasu dla siebie, poczucie satysfakcji i spełnienia a może nawet szczęścia?

Człowiek,  jeśli jest wyspany, wypoczęty ma więcej energii, jego życie staje się bardziej uporządkowane a przez to miej stresujące.

Jednak istnieje przypuszczenie, że jeśli dzielilibyśmy dobę na trzy równe części nasze życie mogłoby stać się monotonne. Dla młodych ludzi odpoczynek to głównie ciągły kontakt z komórką, komputerem (dominują gry i portale społecznościowe), oglądanie filmów w telewizji, co może prowadzić do uzależnień. Częstą reakcją na nadmiar pracy jest stres i próba jego pokonania np. poprzez sięganie po produkty dostarczające energii (napoje energetyzujące).

Biorąc po uwagę powyższe  argumenty można wyciągnąć wniosek, iż zasada złotego środka trudna jest do wprowadzenia w życie we współczesnym świecie.  Istnieje wiele czynników, które to wręcz uniemożliwiają. Jednak zawsze warto próbować…

Aneta Mrożek,  Agata Sydoriak

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież