narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Wywiad PDF Drukuj Email

26.04.2013

 

Przygoda z filmem ekipy z krościeńskiego liceum

 

Przedstawiamy Wam dziś wywiad z młodymi pasjonatami filmu, na co dzień uczniami liceum w Krościenku. Ola, Agata, Marysia, Darek i Adam za swoją jednominutową etiudę pt. "Wpół do szóstej rano" zdobyli  5. miejsce w ogólnopolskim konkursie i wygrali udział w odbywających się  w Warszawie warsztatach filmowych. Jak do tego doszło, dowiecie się z zamieszczonego poniżej wywiadu, którego, w imieniu całej grupy, udzieliła nam Ola Pawlik. Pod tekstem znajdziecie nagrodzony filmik.

Bartek Gabryś

1. Skąd dowiedzieliście się o projekcie Film na Horyzoncie?

O projekcie dowiedzieliśmy się z plakatu powieszonego na szkolnym korytarzu a dokładniejszych informacji i kilka cennych rad udzieliła nam prof.  Anna Dudek.

2. Jakie przygotowania poczyniliście, aby nakręcić film „Wpół do szóstej rano”?

W sumie to nie było jakichś specjalnych przygotowań, No chyba że weźmiemy pod uwagę kostiumy i charakteryzację bohaterów. Sami do końca nie wiedzieliśmy, co tak naprawdę chcemy nakręcić. Mieliśmy zarys pomysłu, który się zmienił w trakcie realizacji. Gdy kręciliśmy, pomysłów mieliśmy tysiące. Dlatego trudno było wybrać z tak wielu przygotowanych materiałów, ale się udało.

3. Co czuliście, kiedy okazało się, że wasz film zajął  5. miejsce w Polsce?

Z tego co pamiętamy, to wszyscy mieliśmy wtedy lekcje. Na początku nie dowierzaliśmy, że naprawdę dostaliśmy się na warsztaty, przecież tyle szkół zgłosiło się do konkursu… Ale cieszyliśmy się ogromnie, bo jednak było to dla nas wielkie wyróżnienie.

4. Nagrodą  jest udział w warsztatach filmowych. Czy mogłybyście opowiedzieć, jak one wyglądają?

Na warsztatach spotykamy młodych ludzi z całej Polski, których pasją jest film. Wspaniałe było to, że mogliśmy się poznać, dowiedzieć się czegoś od innych. Na zajęciach scenariuszowych mieliśmy okazję porozmawiać z Agnieszką Smoczyńską, która z chęcią odpowiadała na pytania dotyczące pisania scenariuszy. Na zajęciach poświęconych technice filmowania spotkaliśmy się z Radkiem Ładczukiem, operatorem m.in. w filmach „Sala samobójców"  czy „Jesteś Bogiem”. Na ostatnich warsztatach poświęconych technice montażu mieliśmy okazję poznać Jarosława Kamińskiego, montażystę filmu „Jesteś Bogiem”. Podsumowując: dzięki uczestnictwu w warsztatach, które, dodajmy, odbywały się w Warszawie, poznaliśmy tajniki filmu, sztukę jego kręcenia oraz wiele informacji, które będą cennymi wskazówkami w naszych dalszych działaniach.

5. Czy to, co robicie na warsztatach jest trudne?

To, co robimy na warsztatach nie jest trudne. Były to zajęcia, na które z ochotą wstawało się o godz. 6 rano, bo byliśmy ciekawi, co dziś usłyszymy i zobaczymy. Warsztaty były oparte zarówno na wykładach jak i praktycznych ćwiczeniach.

6. Czy dobrze się wam współpracuje ze szkolnym opiekunem projektu?

Tak, dobrze się nam współpracuje z prof. Anną Dudek, opiekunem projektu. Pani zna się na rzeczy i pomaga nam jak może. Spotykamy się  codziennie w szkole i omawiamy na bieżąco materiał, jaki mamy. Chętnie słuchamy rad i opinii pani.

7. Nad jakim filmem obecnie pracujecie?

Efektem udziału w warsztatach ma być nowy film krótkometrażowy pt. „Kobieta w mojej miejscowości”. Jest to film dokumentalny, ale szczegółów nie zdradzamy, zobaczycie go w maju.

8. Czy pasja filmowa jest kosztowna?

Tak, bardzo kosztowna. Wymaga odpowiedniego sprzętu, na który nie każdy może sobie pozwolić. Ponadto filmowanie kosztuje nas mnóstwo czasu i energii, ponieważ wszystko musimy przemyśleć kilka razy,  zanim to realizujemy.

9. Czy wiążecie swoją przyszłość z filmem?

Darek: Może tak, ale po drugiej stronie kamery. Mam w planach startować do szkoły aktorskiej, ale czy one się spełnią? Agata: Nie, bo mam inne aspiracje. Ola: Tak.

10. Jakich rad udzielilibyście początkującym filmowcom?

Przede wszystkim nie poddawać się, bo rzeczy, które wydają się niemożliwe do osiągnięcia, czasem są na wyciągnięcie ręki.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież