narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Pienińskie atrakcje PDF Drukuj Email

 

 

Spływ Dunajcem

Jedną z największych atrakcji Pienin jest spływ Przełomem Dunajca na tratwach flisackich, kajakach lub pontonach.

Rzeka powstała z połączenia Białego i Czarnego Dunajca w okolicy Nowego Targu. Płynie przez Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką, Pogórze Rożnowskie i Nizinę Nadwiślańską.

W Pieninach tworzy malowniczy przełom na odcinku między Sromowcami Wyżnymi a Szczawnicą, jednocześnie będąc rzeką graniczną między Polską a Słowacją. Powstanie Przełomu jest dyskusyjne; jedna z legend ludowych podaje, że to król Bolesław Chrobry wyrąbał mieczem ujście rzece Dunaj, zalewającej Podhale. Dunajec uchodzi do Wisły w okolicach Opatowca.

Niegdyś spływ po polskiej stronie rozpoczynał się w Czorsztynie, jednak po budowie zapory na rzece trasę spływu skrócono o 6,5 km a przystań flisacką przeniesiono do Sromowiec Wyżnych – Kątów. I stąd właśnie wyruszają tratwy flisaków, a kończyć trasę mogą po 18 km w Szczawnicy lub pokonać 23-kilometrową odległość do Krościenka. Po stronie słowackiej spływ rozpoczyna się w Czerwonym Klasztorze, a przystanią końcową jest Leśnica. Po drodze mamy okazję podziwiać jedyny w swoim rodzaju, przepiękny krajobraz tego miejsca.

 

Flisactwem mieszkańcy pienińskich miejscowości parali się od wieków, najpierw tratwami spławiano drewno i towary, z czasem na łodziach zaczęto przewozić letników. Trasa spływu wiedzie krętym wąwozem ze wspaniałymi widokami na pionowe wapienne skały i urwiska. Podróż ubarwiają opowiadane przez flisaków legendy związane z miejscami mijanymi w czasie spływu i ciekawostki o Pieninach. Stałym punktem programu są zagadki, zadawane podróżnym przez flisanków. Mocnych wrażeń dostarczy także spływ rwącym Dunajcem na kajakach lub pontonach (rafting).

Tratwa flisacka – to pięć czółen związanych ze sobą i wymoszczonych gałązkami świerku lub jodły, mieszcząca 10 osób i załogę. Prowadzi ją dwóch flisaków („majster” i „pomocnik”), sterując tzw. „spryskami”.

 

Informacje praktyczne:

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.

Długość tras i czas trwania rejsu:

Kąty - Szczawnica - 18 km, ok. 2 godz. 15 min.
Kąty - Krościenko - 23 km, ok. 2 godz. 45 min.
Czerwony Klasztor - Leśnica - 9 km, ok. 1 godz.

Dunajec - długość: 247 km.
Rezerwat przyrody Przełom Dunajca – powierzchnia 360 ha. Na długości 20 km tworzy granicę polsko-słowacką. Przełom na długości 8 km, tworzy 7 wielkich zakrętów, spadek wody wynosi 20 m.