narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Zawód z pasją (fotografia) PDF Drukuj Email

15.03.2011

 

Robię to, co lubię i lubię to, co robię...

 

Bohaterką poniższego wywiadu jest absolwentka krościeńskiego liceum, pani Agnieszka Wojnicz (Węglarz), która prowadzi Pracownię Fotografii Artystycznej w Szczawnicy. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów fotograficznych a jej prace można było oglądać w lutym, na wernisażu zorganizowanym w Kawiarni Klasyczna w Krościenku.

1. Dlaczego akurat z fotografią związała Pani swoje życie?

Od najmłodszych lat uwielbiałam malować, rysować, lepić z gliny i masy solnej. Mój pokój był pełen autorskich obrazków, ręcznie robionych figurek. Mimo zamiłowania do artystycznych kierunków, zdecydowałam się na zupełnie inny rodzaj studiów. Pisząc pracę magisterską związaną z ekologią po raz pierwszy zetknęłam się z profesjonalną fotografią, jako sposobem dokumentacji materiału do mojej pracy. Spędziłam długie godziny na pienińskich łąkach fotografując motyle i ich siedliska. Zafascynowała mnie ta dziedzina, zaczęłam traktować fotografię jako moje hobby, dzielić się moimi pracami na różnych internetowych forach fotograficznych. Brałam również udział w konkursach, w jednym udało mi się wygrać profesjonalną (jak na tamte lata) lustrzankę. Wtedy to dziedzina ta na dobre zagościła w moim życiu. Powoli rozgryzałam kolejne aspekty fotografii. Przez pewien czas mieszkałam za granicą, gdzie miałam okazję fotografować ludzi pochodzących z różnych zakątków świata. Po pewnym czasie nazbierałam całkiem sporą ilość zdjęć, którą to, po namowach znajomego, postanowiłam zaprezentować w postaci portfolio na własnej stronie www. I tak to się zaczęło:)

2. Co najbardziej podoba się Pani w zawodzie fotografa?

Zawód fotografa związany jest z częstymi podróżami, poznawaniem nowych ludzi, odwiedzaniem nowych miejsc, wydaje mi się, że to waśnie jest najfajniejsze. Nie można tu mówić o monotonii. Każde zlecenie jest inne, każda fotografowana osoba to odrębna historia, cały czas uczę się czegoś nowego. Dodatkowo dzięki fotografii mogę wyrażać siebie, pokazywać, "co mi w duszy gra". Najważniejsza jest satysfakcja z wykonywanej pracy, po prostu robię to co lubię i lubię to co robię :)

3. Robi Pani wiele zdjęć, jednak fotografowanie czego sprawia Pani największą przyjemność?

Dziedzin fotografii jest naprawdę bardzo dużo. Ja zawodowo prowadzę studio fotograficzne. Fotografuję ludzi i właśnie to sprawia mi największą przyjemność. Czy wykonuję sesję dziecięcą, ciążową, portretową czy plener ślubny jestem tak samo zadowolona, kiedy widzę, że moi modele dobrze się czują, gdy udaje mi się stworzyć przyjazną atmosferę, przegonić stres i zamienić sesję w świetną zabawę. Każda sesja to wspaniała przygoda,

4. Czy jest jakiś fotograf, którego stawia sobie Pani za wzór?

Podziwiam świetne fotografie Ansela Adamsa. Jego czarno białe fotografie krajobrazu są bardziej wymowne niż nie jedna kolorowe zdjęcie. Świetna gra światła i piękne kontrasty. Polecam:)

5. Zdobyła Pani wiele nagród, która z nich jest dla Pani najważniejsza?

Każdą nagrodę, wyróżnienie czy po prostu miłe słowo przyjmuję z taką samą radością. Cieszę się, że odbiorcy doceniają moje prace, to najlepsza motywacja do dalszego działania.

6. Proszę o kilka rad dla początkujących fotografów lub ludzi, którzy chcą, aby ich zdjęcia były oryginalne.

Przede wszystkim bądźcie sobą. Jeśli podoba Wam się taki a nie inny styl, starajcie się w nim pozostać, postawić na swoim. Pamiętajcie, że własne pomysły są najcenniejsze i zaskakujcie wszystkich oryginalnością. Obecnie każdy fotograf posiada blog, własną stronę www. Niestety, często zdarza się, że to, co zaprezentuje jedna osoba można później obejrzeć na kolejnych stronach "znajomych po fachu". Jest to dość przykre widzieć swoje idee, podpisane logiem innego fotografa, który nie potrafił wykazać się kreatywnością w odnalezieniu pomysłu na sesję. Oczywiście wszędzie noście ze sobą aparat. Z własnego doświadczenia wiem, że najciekawsze ujęcia zdarzają się wtedy, gdy akurat sprzęt został w domu:). Nie bójcie się krytyki, dzięki niej doskonalimy się. Współczesna fotografia to również długie godziny spędzone na obróbce graficznej fotografii, warto się zająć również tą dziedziną.

7. Jakie jest Pani największe marzenie?

Jedno z moich marzeń już się spełniło, udało mi się pogodzić pasję z wykonywanym zawodem. Reszty nie zdradzę, bo podobno wypowiedziane na głos marzenia nie spełniają się :)

Wywiad przeprowadziła Justyna Lasek

Podajemy niżej linki do stron ze zdjęciami Pani Agnieszki:

www.agawphotography.com
www.agawphotography.blogspot.com

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież