narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Widzę... ciemność! PDF Drukuj Email

 

Wywiad z grotołozami

Na co dzień są uczniami drugiej klasy krościeńskiego liceum. Andrzej, Grzegorz i Kuba zainteresowali się taternictwem jaskiniowym z różnych powodów. Pierwszy z nich po wspinaczkowych doświadczeniach postanowił spróbować wypraw w głąb ziemi... Fascynuje się także historią eksploracji jaskiń, mrożącymi krew w żyłach wyprawami pionierów - grotołazów. Drugiego pociągnęła możliwość zbadania, odkrywania tajemniczych miejsc, których nikt dotąd nie widział (a jakinie do takich należą). Kubę namówili koledzy. Lubi podniesiny poziom adrenaliny, coś innego niż zwykle, walkę ze strachen i pokonywanie trudności.

Co czujecie będąc w jaskini?

Grzegorz: towarzyszy mi uczucie bezsilności. Nigdzie nie ma bowiem takiej ciemności jak w dalekim kosmosie, tak jest w jaskini. Andrzej przypomina, że jedynym żródłem światła jest latarka, która oświetla tylko najbliższą przestrzeń.

A kto nie może zostać grotołazem?

Nie jest to sport dla klaustrofobów, ludzi o słabych nerwach, niewielkiej sile woli, małej wytrzymałości na wysiłek fizyczny czy stres - zgodnie podkreślają nasi rozmówcy. Także ze wzgledu na tzw. zaciski nie można być człowiekiem o dużej tuszy.

Czy potraficie wskazać korzyści, jakie daje chodzenie po jaskiniach?

Dzięki temu mogę pokonywać własną słabość - mówi Grzegorz. Nie bez znaczenia jest także uczucie satysfakcji czy zaspokojona ciekawość. Możliwość odkrywania nowego, czasem pionierskich wejść do miejsc, w których jeszcze nikt nie był to, według Andrzeja, kolejne uroki tego sportu.

Nasi rozmówcy objaśnili także słowa, którymi się posługują w czasie wypraw. Są to np. wanta - większy głaz w jaskini, syfon - podziemny korytarz, na dnie którego stoi woda, zacisk - szczelina skalna (czasem tak wąska, że człowiek musi ją pokonywać na wdechu).

Obecnie Andrzej, Grzegorz i Kuba uczestniczą w rocznym kursie taternictwa jaskiniowego, gdzie zapoznają się z tajnikami eksploracji jakiń.

Jeżeli jesteście zainteresowani bliższym poznaniem uroków tego niezwykłego sportu, zapraszamy na stronę organizatorów taternickiego kursu jaskiniowego, po ukończeniu którego można samodzielnie odkrywać tajemnice polskich i nie tylko polskich jaskiń!

http://z-ne.pl/s,menu,1745,sktj_pttk.html

Redakcja portalu „wsercupienin”

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież