narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Jak skutecznie osiągać cele? PDF Drukuj Email

23.11.2016

 

Pięć pytań, które pomogą Ci w realizacji marzeń

 

W artykule dotyczącym motywacji ustaliliśmy, że dobrze jest określić konkretny cel, do którego będziemy dążyć. Coś, o czym będziemy myśleć, kiedy pojawią się pierwsze trudności i coś, co sprawi, że nadal będziemy chcieli coś osiągnąć. Ale co zrobić, kiedy ustalimy już ten cel? Pojawia się kolejne pytanie, ”co dalej”? Niejednokrotnie sami nie wiemy, co mamy zrobić, mimo że mamy wizję, jak ma wyglądać nasza przyszłość.

I właśnie tu przydaje się metoda ”5 pytań”. Jest to sposób, który szybko pomoże nam określić, jakie działania należy podjąć lub jakich zaprzestać, aby spełnił się nasz początkowy zamiar. Bez względu na to, czy chcemy być lekarzem, nauczycielem czy prawnikiem, metoda ta ułatwi nam zrozumienie, na czym polega dany zawód i konkretnie określi, co mamy robić. Tych 5 banalnych pytań pozwoli nam inaczej spojrzeć na wymarzoną posadę i dzięki temu upewnimy się, czy to na pewno to, co chcemy robić przez kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt kolejnych lat.

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie postawić, brzmi: co zacząć robić? W pewnym momencie musimy od czegoś zacząć, a im wcześniej to zrobimy, tym bliżej naszego celu będziemy. Być może nie mamy pojęcia, co robić. W takiej sytuacji dobrze jest porozmawiać z kimś, kto ma styczność z danym zawodem. Jeżeli nie znamy nikogo takiego, możemy sięgnąć po radę z internetu. Przynajmniej raz użyjemy go w pomocnym celu.

Drugie przeciwne pytanie brzmiałoby: co przestać robić? Są przecież rzeczy, które utrudniają nam osiągnięcie celu i dlatego powinniśmy ich nie robić. Mogą być to nawyki i przyzwyczajenia, które w przyszłości utrudnią lub nawet uniemożliwią zdobycie sukcesu i najlepiej byłoby wyeliminować je już teraz.

Kolejne pytanie brzmiałoby: co robić inaczej niż dotychczas? Niewykluczone, że wykonujemy pewne czynności w zły sposób. Może to wynikać z tego, że nie do końca wiemy, jak je robić. W takim przypadku musimy dowiedzieć się jaki jest prawidłowy sposób i najzwyczajniej, od tej pory, właśnie tak to robić. Kiedy już odpowiemy sobie na te wszystkie pytania, postępujmy zgodnie ze wskazówkami, co sprawi, że pewnego dnia dużo szybciej oswoimy się z naszymi obowiązkami.

Czwarte i piąte pytania pozwalają określić, czego robić więcej, a co za tym idzie, czego mniej? Możliwe ze marnujemy czas na niepotrzebne rzeczy, zamiast skupić się na priorytetach i czynnościach, które kiedyś możemy wykorzystać w pracy. Pomyślmy więc, czy coś, na co przeznaczamy dużo czasu, faktycznie w jakikolwiek sposób nas rozwija? Może warto byłoby zastąpić to czymś innym i nie zwracać na to aż tak dużej uwagi. Nie musimy od razu z tego rezygnować, ale chociaż ograniczyć.

Kiedy już odpowiemy sobie na powyższe pytania, postępujmy zgodnie ze wskazówkami, co sprawi, że pewnego dnia dużo szybciej oswoimy się z naszymi obowiązkami i osiągniemy wyznaczone cele.

Aleksandra Ciesielka

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież