narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Portret idealnego taty PDF Drukuj Email

15.06.2016

 

"Każdy może zostać ojcem, ale tylko ktoś wyjątkowy zostaje Tatą"

Uroczyście obchodzimy Dzień Matki. Z Dniem Ojca już nie jest tak dobrze. Jego bohaterowie są często aktorami drugiego planu. Czy słusznie? Chyba nie. Postanowiliśmy więc stworzyć ideał ojca. Jakie cechy  powinien posiadać?

Towarzyszy życiu dziecka. Interesuje się jego sprawami, objaśnia mu świat. Może to robić zawsze i  wszędzie, czyli na przykład na spacerach, wspólnych wycieczkach do lasu na grzyby, remontach domowych itp.

Nie idealizuje dziecka. Nie uważa, ze jego dziecko nigdy się nie myli, nie zachowuje niegrzecznie wobec innych, czyli jest po prostu najlepsze na świecie. "Pozwala" mu popełniać błędy. Tłumaczy, na czym one polegają i jak ich unikać w przyszłości.

Mądrze wspiera dziecko. Buduje jego poczucie wartości i pomaga w przezwyciężaniu sytuacji trudnych.

Jest tolerancyjny. Nie narzuca swojej  wizji świata. Pomaga dziecku w odkryciu jego zainteresowań. Uczy trudnej sztuki wyborów i brania za nie odpowiedzialności.

Buduje dobrą atmosferę w domu. Interesuje się rodziną. Kocha dzieci: to znaczy jest ciepły, otwarty, cierpliwy i życzliwy.

Wiemy, że takich ojców nie ma na świecie, chociaż niektórzy zbliżają się do przedstawionego powyżej ideału. Jednak warto mieć dobre wzorce i czasem o nich pomyśleć.

 

 

Przywołajmy na koniec motto z powieści dla młodzieży Colleen Hoover "Hopeless": Niektórzy ojcowie dają życie. Inni uczą, jak żyć. Dziękuję Ci za to drugie. Oby każdy z nas mógł tak powiedzieć o swoim tacie.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież