narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Nasze relacje z innymi PDF Drukuj Email

9.05.2016

 

Odrzucenie boli jak złamana ręka

W dzisiejszych czasach wiele osób spotyka się z odrzuceniem ze strony rówieśników czy współpracowników. W życiu każdego z nas pojawiają się czasem przykre sytuacje, nawet takie jak brak zaproszenia na imprezę koleżanki czy niechęć innych, abyśmy pracowali z nimi w grupie.

Odrzucenie wynika z wielu powodów, takich jak na przykład różnorodność poglądów, odmienne zdanie na jakiś temat. Często, chcąc pomóc innym osobom, spotykamy się z ich negatywnym podejściem wobec nas wynikającym z ich niedojrzałości czy kłopotów behawioralnych takich jak lęk i unikanie relacji. Wbrew temu, że odosobnienie wydaje nam się często kwestią wyboru i szanujemy introwertyczną postawę innych, to właśnie postrzeganie przez grupę i sposób traktowania jest głównym źródłem budującym samoocenę każdego z nas.

Poczucie akceptacji jest bardzo ważną sprawą, niestety niektórym jest ciężko lub nawet wstyd przyznać że mają z tym problem. Świadomość, iż możemy być odrzuceni źle wpływa na nasze samopoczucie, przez co wolimy uniknąć stresujących sytuacji. Według doświadczenia przeprowadzonego przez prof. Kiplinga D. Williamsa ból złamanego serca nie różni się wiele od bólu złamanej ręki. W wyniku odrzucenia, można zaobserwować wzrost aktywności w grzbietowej części przedniego zakrętu obręczy, czyli rejonu w mózgu odpowiedzialnego za ból fizyczny. To uzasadnia, dlaczego w obu przypadkach możemy odczuć stratę i brak równowagi wewnętrznej.

Tak więc pojawia się pytanie: „Jak radzić sobie z odrzuceniem?". Wbrew pozorom na pewno nie przez zapobieganie sytuacjom, w których może ono wystąpić. Musimy znaleźć źródło problemu. Najlepiej dowiedzieć się,  jaki jest powód tego, że inni nie chcą nawiązywać z nami relacji. Być może posiadamy cechę, która odpycha ludzi. Jednak  spróbujmy to zmienić. Ważnym aspektem jest nasze myślenie. Nie możemy się załamywać ani obwiniać za czyjąś postawę. Kiedy nauczymy radzić sobie i być przekonanym, że damy sobie z czymś radę nie staniemy w miejscu. Dlatego tak ważne jest staranie się nawiązać relację bez względu to, co mówią inni. Zakończmy więc cytatem - radą: „Szanuj siebie i ceń swoje życie każdego dnia", a to pomoże Ci przezwyciężyć ból odrzucenia.

Aleksandra Cisielka

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież