narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Nasze problemy PDF Drukuj Email

21.03.2016

 

Jak zostać przytulaczem pand w Chinach, czyli czym kierować się przy wyborze szkoły


W życiu każdego z nas przychodzi moment, kiedy zaczynamy zastanawiać się nad swoją przyszłością. Czasem mamy konkretne plany, ale często zdarza się, że nie mamy pojęcia, jak będzie wyglądało nasz życie za kilka lat.

Jednym z głównych celów, które chcemy osiągnąć może stać się może stać praca dająca duże pieniądze. Z czasem może się jednak okazać, że spełnienie tego marzenia nie daje poczucia spełnienia.

Jak zatem wybrać dobrą szkołę a w konsekwencji zawód odpowiadający naszym predyspozycjom? Krok pierwszy, zacząć od obserwowania siebie. Być może codzienne czynności przynoszą nam satysfakcję lub po prostu lubimy je robić? Warto wiedzieć, że mamy swoje mocne strony i najważniejsze jest, żeby je rozpoznać. To może pomóc nam nawet w wyborze szkoły.

Ale bywa również tak, że nie jesteśmy przekonani czy to odpowiedni wybór i czy sprawdzi się na dłuższa metę. W takim przypadku dobre jest uczestniczenie w konkursach przedmiotowych czy zawodach. Jeżeli uda nam się osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie lub dyscyplinie, utwierdzi nas to w przekonaniu, że dany kierunek jest odpowiedni właśnie dla nas. Niestety, są sytuacje, w których lepiej przemyśleć dwa razy swój wybór. Nie wszystkie zawody mają przyszłość. Sytuacja na rynku pracy zmienia się i warto ją śledzić, ponieważ może przyjść moment, w którym pożałujemy, że wybraliśmy, coś z czego na przykład ciężko się utrzymać i żyć na dobrym poziomie. Na świecie są tysiące zawodów i na pewno któryś z nich jest stworzony dla nas, nawet wśród tych najbardziej nieprawdopodobnych, jak tytułowe przytulanie pand w Chinach. Musimy być odważni, mieć otwarte oczy i nie możemy poddawać się. Kiedy mamy chociaż zarys tego, co planujemy na przyszłość, dowiadujmy się o szkołach z odpowiadającymi nam profilami, chodźmy na dni otwarte do innych szkół oraz rozmawiajmy z ich absolwentami. Może oni mieli podobną sytuację? Może przypadkowa rozmowa z przedstawicielem jakiegoś zawodu zdecyduje o tym, co stanie się z nami.

Wszyscy wiemy, jak w dzisiejszych czasach ważna jest znajomość języka lub nawet kilku. Obcy język jest wymagany przy większości prac, które chcielibyśmy podjąć. Jest to nieodzowny element naszego kształcenia i o ile w szkole wydaje się zbędny i nudny, w przyszłości na pewno docenimy to, że możemy go użyć. Niestety, nie każdemu z łatwością przychodzi nauka języków obcych. W takiej sytuacji starajmy się pomóc sobie na przykład poprzez udział w wymianach młodzieży, czy wycieczkach zagranicznych.

Przebywanie wśród obcokrajowców i świadomość, że znajomość języka, którym się porozumiewają jest jedyną opcją poradzenia sobie w obcym środowisku może nas bardzo zmotywować. Nawet najbardziej niechętnie nastawione osoby, mimowolnie zaczną rozumieć innych, więc tym bardziej ludzie, którym na tym zależy.

Tak więc szukajmy informacji i wierzmy w siebie. Na pewno jesteśmy do czegoś powołani. Wystarczy tylko poszukać. Na przykład tu:

http://www.koweziu.edu.pl/filmy?2108bbc95adf0e08b5c238de389ea414=09570af66f6b164bbff5321f22e87e95

Aleksandra Ciesielka

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież