narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Lepsza wersja samego siebie PDF Drukuj Email

31.01.2016

 

 

Czy warto robić noworoczne postanowienia?


Na pewno wielu z nas nasuwa się to pytanie wraz z przyjściem Nowego Roku, który z założenia ma być lepszy niż poprzedni. Jest to dla nas przełomowy moment, a przyszłe 365 kartek kalendarza chcemy zapisać jak najlepiej. Chcąc ubogacić się wewnętrznie, obiecujemy sobie wiele rzeczy i podejmujemy się wyzwań, dzięki którym nasze życie ma stać się lepsze a my pewniejsi siebie.

Chęć zmian motywuje nas, przygotowuje do nich, dzięki czemu nie poddajemy się i dążymy do celu, który sobie obraliśmy. Do najczęstszych postanowień noworocznych zaliczyć należy przejście na  taką dietę, która nas pozbawi zbędnych kilogramów, zapisanie się na siłownię, przezwyciężenie nałogu np. rzucenie palenia,  spełnienie odkładanych na później marzeń czy chęć poświęcenia więcej czasu najbliższym. Dzięki realizowaniu tych planów ćwiczymy silną wolę. Budujemy poczucie własnej wartości, a co najważniejsze, zmieniamy siebie.

Nowy Rok wydaje się być  dobrym momentem na zmiany, gdyż jest on dla nas dodatkową motywacją.  Chcąc stać się lepszą  wersją samego siebie,  jesteśmy gotowi na wielkie rzeczy, lecz, niestety, kończy się to często na tzw.  słomianym zapale.

Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka powodów naszych niepowodzeń. Pierwszy polega na zbyt dużej ilości zmian, które chcemy wprowadzić w naszym życiu. Trudno walczyć z wieloma nawykami naraz. Mając różnorodne przyzwyczajenia,  nie ma możliwości „wymazania ich”  z naszej świadomości. Działa tu mocny mechanizm tzw.  pętli nawyku (od impulsu poprzez działanie - zwyczaj  do  nagrody np. widzę paczkę papierosów – impuls, działanie nawykowe – sięgam po nią,  nagroda – odprężenie towarzyszące paleniu). Jedyną drogą do pokonania starego i często złego nawyku jest zastąpienie go nowym, pozytywnym  już nawykiem.  Innym powodem niepowodzeń jest  porzucanie postanowienia po drobnych porażkach. To, że nie udało się wytrwać  w postanowieniu raz czy drugi nie powinno być powodem rezygnacji  z podjętych decyzji.

Jak zatem pomagać  sobie w wytrwaniu w noworocznych postanowieniach? Szukajmy tego,  co nas motywuje i wierzmy,  że się uda. Dobrze jest powiadomić najbliższe nam osoby o naszym postanowieniach. Jeśli będą wiedziały,  że chcemy ograniczyć np.  ilości pochłanianych słodyczy powinne nam w tym pomóc np. poprzez przypominanie nam o naszym postanowieniu lub nienarażaniu nas na kontakt ze słodkościami.

Poza tym słowo dane innym mobilizuje nas do wytrwałości w przyjętym postanowieniu. Wsparcie otoczenia i konsekwencja w naszym działaniu mogą przynieść niespodziewany sukces. Może się nawet zdarzyć tak, że tym, co robimy zainspirujemy innych.

Tak więc do zmian powinniśmy podchodzić spokojnie,  gdyż możemy do nich przystąpić w każdym momencie ( nie tylko na przełomie starego i nowego roku),  który uznamy za najbardziej dla nas odpowiedni.  Powodzenia!

Aleksandra Ciesielka

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież