narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
10 ważnych przykazań PDF Drukuj Email

6.12.2015

 

 

Jak zmarnować swój talent? Praktyczny poradnik

 

Talent - moneta lub sprawność, zdolność  wykonywania czegoś w sposób łatwy, ale i nieprzeciętny.  Czy każdy go posiada? Jak go odkryć? Co z nim zrobić? Czasem spotkanie z własnym talentem dokonuje się bardzo późno. Na przykład w podeszłym wieku niektórzy stają się idealnymi babciami lub dziadkami...

Talent możemy pomnożyć lub…  zakopać,  jak poucza nas  biblijna przypowieść. Co zatem zrobić, gdy kojarzymy pracę nad talentem z potem i łzami. Jak ich uniknąć? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik.

  1. Nie ujawniaj swojego talentu przed nikim, nawet przed samym sobą! Lekceważ go.  Przecież nie musisz o nim wiedzieć! Nie pisz, nie maluj, nie śpiewaj, nie gotuj itp., bo możesz odkryć w sobie to, czego tak bardzo nie chcesz.
  2. Uważaj na oceny innych, mogą być motywujące! Za to często powtarzaj sobie: jestem beznadziejny, do niczego się nie nadaję!
  3. Bądź perfekcjonistą za wszelką cenę.  Wszystko, co robisz musi być idealne, najlepsze. Spędź na przykład cały wieczór nad doborem kroju czcionki do Twojej prezentacji w PowerPoincie.
  4. Nie toleruj porażek. Psują samopoczucie i wpędzają w kompleksy. Ale równie mocno bój się… sukcesu (rywale mnie na pewno „zjedzą” z zazdrości).
  5. Zazdrość innym i porównuj się z nimi a na pewno nie zaznasz radości!
  6. Gdybyś jednak odkrył w sobie jakiś  talent i próbował go rozwinąć, łącz go tylko z potem i łzami, a nigdy z frajdą, radością, satysfakcją!
  7. Przy pracy nad talentem bądź sadystą dla siebie (sadyzm wewnętrzny: „muszę”  tylko to robić) lub z chęcią ulegaj sadyzmowi  innych względem Ciebie np. nauczycieli, trenerów, rodziców.  Traktuj talent jako rodzaj nałogu, obsesji, uzależnienia (jak w piosence:  „Tylko to i więcej nic…”).
  8. Nie doceniaj sam siebie. Czekaj tylko na gratyfikacje zewnętrzne: uznanie, nagrody. Tylko od nich uzależnij swoje poczucie wartości.
  9. Jeśli cierpisz na „nadmiar” talentów – nie rób nic, bo to wiązałoby się z koniecznością bolesnych wyborów między nimi.
  10. Gdy ktoś wspomni Ci o Twoim talencie do czegoś,  trzymaj się łatwych wymówek: nie mam czasu, warunków, ochoty do pracy nad nim.

„Dobrze” radzili Wam: Alina,  Ania, Kajtek, Marysia i Ola  - redaktorzy portalu.

W tekście wykorzystaliśmy  wywiad Magdy Brzezińskiej z Anną Srebrną pt.  „Pot i… pot. I MIŁOŚĆ”,  zamieszczony w miesięczniku „Charaktery” nr 9, 2015, s. 30-35.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież