narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Trudny okres w życiu człowieka PDF Drukuj Email

16.06.2015

 

Blaski dojrzewania

 

Jednym z trudniejszych okresów w życiu człowieka jest dojrzewanie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Niesie ono w sobie wiele nowych wyzwań, dlatego możemy mówić o jego blaskach i cieniach. Dzisiaj zajmiemy się tymi pierwszymi.

Pierwszym z blasków dojrzewania jest możliwość, a czasem nawet konieczność,  brania życia w swoje ręce. Mogę sama decydować o różnych sprawach. Staję się dzięki temu bardziej odpowiedzialna za swoje czyny i musze się z tym liczyć.

Jestem coraz bardziej samodzielna. Potrafię zrobić coraz więcej nowych rzeczy i załatwiam różne, często trudne sprawy. Nie idę do rodziców z każdym problemem czy błahostką. Mogę sama zostać w domu bez obaw, że nie dam sobie rady i na złość rodzicom rozniosę całe mieszkanie.

Więcej mi wolno. Mogę wychodzić z domu sama lub z przyjaciółkami, bez opieki dorosłych. Mogę później wracać do domu, a nie gdy jest jeszcze jasno.

Opuszczam beztroskie, pełne zabawy dzieciństwo a coraz większymi krokami wkraczam w odpowiedzialny pełen zadań i obowiązków okres dorosłego życia.

Warto zdawać sobie sprawę z blasków i cieni dojrzewania, ponieważ ten czas nie jest zabawą. To okres pełen odpowiedzialności, w którym przestajemy być dziećmi a stajemy się dorosłymi ludźmi.

Alina Węglarz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież