narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Za górami, a może o chwilę stąd... PDF Drukuj Email

16.04.2015

źródło:http://tvsfa.com/index.php/jak-szukalismy-lailonii/

Gdzie leży Lailonia?

Dwaj bracia, bohaterowie opowieści "Jak szukaliśmy Lailonii" (z tomu "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" Leszka Kołakowskiego) całe życie poświęcili szukaniu mitycznej krainy. Ich wysiłki nie przyniosły jednak spodziewanych rezultatów. Z pomocą w odnalezieniu Lailonii pospieszyła im gimnazjalistka Julia.

 

Szczawnica 28.03.2105

Szanowni Panowie!

Na wstępie przesyłam serdeczne pozdrowienia. Piszę, ponieważ słyszałam o Waszych wieloletnich poszukiwaniach Lailonii. Tak się składa, że wiem, gdzie leży owa kraina. Muszę Was jednak rozczarować.

Wiem, że straciliście wiele lat i pieniędzy, szukając i kupując różne mapy, globusy i atlasy. Lailonii niestety nie ma na żadnym z nich. Królestwo to leży w wyobraźni, tuż  obok krainy marzeń. Wiem,  że pytaliście wielu ludzi i nikt o tym nie słyszał. Bo tez i niewielu ludzi wie. Ci, którzy znają Lailonię, posiadają ogromną wyobraźnię. Są:  wrażliwi, radośni, umieją  kochać i cieszyć  się z drobiazgów, w każdym dostrzegają dobro i piękno.

Samo królestwo jest maleńkie, lecz barwne, pełne pięknych, pachnących kwiatów, świergotu ptaków, zieleni i słońca. Tam nie  ma burz i grzmotów ani ciemnych, ponurych dni. Mieszkańcy są uśmiechnięci, przyjaźni, życzliwi  i  żyją zawsze w zgodzie. Nie znają kłótni, złości, zawiści, gniewu ani łez. Nikt nikogo nie krzywdzi, nikomu niczego nie zazdrości, na nikogo nie krzyczy. Tam można się schronić, kiedy jest nam źle i smutno. Lailończycy zawsze pocieszą, wesprą  i,  jak nikt, umieją sprawić,  że na każdej twarzy zagości uśmiech.

Szkoda, że zmarnowaliście tyle lat, szukając gdzieś daleko, a wystarczyło zajrzeć tylko w głąb siebie. Gdybyście to zrobili, na pewno pomogłoby Wam to otworzyć się na ludzi i nie musielibyście spędzać życia w samotności. Nie jest jednak jeszcze za późno.

Na koniec mojego listu życzę, aby udało Wam się odkryć w sobie tę cudowną  krainę. Może i teraz, dożywszy późnej starości, po latach oczekiwania ujrzycie całe piękno Lailonii.

Pozdrawiam życząc również zdrowia i powodzenia.

Julia Koterba

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież