narrow default width wide
colour style colour style colour style colour style
Turystyka w Pieninach PDF Drukuj Email

 

 

Niezapomnianych wrażeń dostarczają także wędrówki górskimi szlakami i rozpościerające się ze szczytów wspaniale widoki na okolicę. Większość ze szlaków wychodzi z Krościenka m.in. na Marszałek, Lubań i Turbacz, Przehybę, Dzwonkówkę, Trzy Korony i Sokolicę z zapadającą w pamięć, dzięki rosnącej na szczycie najstarszej w Polsce sośnie, liczącej ponad 440 lat.

Krościenko jest ważną bazą wypadową w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Wychodzą z niego trzy znakowane szlaki turystyczne:

 

 

Szlak żółty – bierze początek w Rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Prowadzi przez Toporzysko, Bajków Groń (679m n.p.m.), Przełęcz Chwała Bogu, z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony i Wąwóz Sobczyński. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r. Idąc tym szlakiem warto z Przełęczy Szopka, zwanej Chwała Bogu, odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony i powrócić z Trzech Koron do Krościenka przez Górę Zamkową z Zamkiem Św. Kingi.

Szlak zielony- rozpoczyna się także na Rynku i prowadzi na Czertezik (772m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzysko i Ociemny Wierch (724m .n.p.m.). Z góry Czertezik można kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742m n.p.m.) i dalej do Szczawnicy przez przeprawę na Dunajcu do drogi pienińskiej prowadzącej do przejścia granicznego ze Słowacją. Z przełęczy Sosnów można wrócić także do Krościenka zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.

Szlak rowerowy do Krasu – bierze początek w Rynku i wiedzie ulicą św. Kingi, a dalej w rejonie Ciemnego na Kras aż do rzeki Dunajec.

Szlak czerwony – przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (1176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Dzwonkówkę (983m n.p.m.), z drugiej w Gorce – na Lubań (1211m n.p.m.) przez Marszałek (828m n.p.m.).

Planowana jest także budowa wyciągów narciarskich w Krościenku; jeden z nich, znajdujący się na Zawodziu już istnieje.

Trasy turystyczne z Czerwonego Klasztoru prowadzą głównie w rejon Pienin: Droga Pienińska z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy – szlak czerwony, 2,5 godz.

 

Dekalog turysty PPN

I. Nie będziesz ciszy górskiej krzykiem i muzyką głośną zakłócał.
II. Śmieci a odpadki wszelakie brał ze sobą będziesz.
III. Pamiętaj ze szlaków wyznaczonych nie zbaczać.
IV. Czcij szlak oznaczony, skrótów nie robiąc.
V. Zwierza dzikiego krzykiem a swawolami nie płosz.
VI. Nie nocleguj.
VII. Ognisk nie rozniecaj.
VIII. Nie wprowadzaj zwierza swego domowego ni na uwięzi, ni na swobodzie.
IX. Nie pożądaj jagód, grzybów i innych darów natury.
X. Kwiecia, korzeni, minerałów ani żadnej rzeczy, która górską jest.